Načela rodne ravnopravnosti
Načelo rodne ravnopravnosti, kao jedno od temeljnih načela ljudskih prava, pretpostavlja da u jednom društvu, zajednici ili organizaciji postoje jednake mogućnosti za žene, muškarce i osobe drugačijih rodnih identiteta da doprinesu kulturnom, političkom, ekonomskom i socijalnom napretku, kao i da imaju jednake mogućnosti da uživaju sve koristi i dobrobiti od napretka jedne zajednice.
Agencija Ujedinjenih nacija za rodnu ravnopravnost i osnaživanje žena u Srbiji (UN Women) zajedno sa svojim partnerima već godinama radi na uspostavljanju ravnopravnosti žena i muškaraca.
Jedna od ključnih alatki koja nam pomaže da tu ravnopravnost dostignemo jeste rodno odgovorno budžetiranje (ROB). Ono nam omogućuje da sagledamo efekte koje preraspodela budžetskih sredstava ima na živote žena i muškaraca, čije potrebe nisu iste. Naime, nijedna politika nije neutralna, pa tako ni budžetska. Isto tako, nijedna mera ne može da bude jednako primenljiva na sve ljude. Uz pomoć rodno odgovornog budžetiranja, mi ulažemo u otklanjanje neravnopravnosti vodeći računa o potrebama svih, i žena i muškaraca, devojčica i dečaka.
ROB je u Republici Srbiji postalo obavezno 2015. godine, kada je ova obaveza uvedena u postupak planiranja, izvršavanja i izveštavanja o budžetu kroz Zakon o budžetskom sistemu. Propisano je da ovu obavezu u potpunosti primene svi budžetski korisnici, na nacionalnom, pokrajinskom i lokalnim nivou, završno sa 2021. godinom.
UN Women od samog početka pruža punu podršku u sprovođenju ove reforme javnih finansija, u partnerstvu sa Ministarstvom finansija, Koordinacionim telom za rodnu ravnopravnost i Pokrajinskim sekretarijatom za finansije. Do sada je 66 institucija na nacionalnom i pokrajinskom nivou primenilo ROB u svojim budžetskim programima, ciljevima i indikatorima. Više od 1300 državnih službenika i službenica je prošlo obuku za uvođenje ROB-a.
Srbija predstavlja primer dobre evropske prakse u sprovođenju ROB-a kao jednog aspekta politika urodnjavanja koje Evropska unija podstiče i podržava. Takođe, Srbija je jedna od dve zemlje van EU koja je uvela ROB u Zakon o budžetskom sistemu. Rad Republike Srbije u ovoj oblasti prepoznao je i Komitet UN protiv diskriminacije žena koji, u svojim preporukama iz 2019. godine, posebno pozdravlja napredak u oblasti ROB-a. S druge strane, Komitet je izrazio i zabrinutost što je rodno odgovorno budžetiranje neravnomerno sprovedeno.